Naval & Naval Air

#4
Ronald ALSFORD
Mr Ronald ALSFORD, merchant mariner
Representing British and Allied MERCHANT MARINE, key ATLANTIC CONVOYS supplying UK, and in memory of all the DUNN family’s men sunk & lost on convoys.
#268
Edward ASHMORE
Admiral of the Fleet Sir Edward ASHMORE GCB DSC RN
(Book: ‘The Battle and the Breeze’, younger brother: Vice-Admiral Sir Peter) BIRMINGHAM, JUPITER, MIDDLETON; SIGNALS, PACIFIC:
at JAPANESE SURRENDER on MISSOURI
#214
Robert ATKINSON
Sir Robert ATKINSON DSC** RD (in lieu of 4th DSC)
(2 brothers lost) Ex-merchant mariner in over 100+ WW2 ATLANTIC CROSSINGS. ‘Flower’ CORVETTES (he 4) (!), 3 U-BOAT KILLS + Cdr FRIGATES
Representing RN RESERVE & CONVOY PROTECTION
#280
David C BAGLEY
Cdr David C BAGLEY DFC USNR
Took park in key RAIDS on RABAUL JAP NEW GUINEA base near JAPANESE NAVY’s TRUK until 17Feb44, on to Guam, Saipan, Palau, Iwo Jima to bomb Japan. Representing PACIFIC US NAVAL WAR
#154
John BRIDGE
Lieutenant Commander John BRIDGE GC GM* RNVR
Top BOMB & MINE DISPOSAL expert: clears 100 bombs in PLYMOUTH, then harbours: SICILY Messina, ITALY, GOLD BEACH, ANTWERP, NIJMEGEN Bridge.
#186
Len A BRIDGE
Petty Officer Len A BRIDGE
From East Coast ports as FELIXSTOWE & Yarmouth, 55th FLOTILLA led D DAY INVASION Representing ROYAL NAVY COASTAL FORCES (specifically MOTOR GUN and TORPEDO BOATS) in UK Home Waters.
#250
Conrad Phillip BRISTOW
Pilot (Seaplane) Lieutenant Conrad Phillip BRISTOW
Joined RNAS in 1917 & left in 1919 as a Flight Lieutenant RAF. Flew SHORT 184 seaplanes over (936 made, in Battle of Jutland 1, one 1st torpedo sinking) 2 years: 230lb bomb (+ 2 pigeons), ANTI-SUBMARINE RECCE 406, 442 Flts (219 Sqn) [1899-2001] (101)1~
#42
Eric M BROWN
Captain Eric ‘Winkle’ M BROWN CBE DSC AFC MA FRAeS RN
World record number of aircraft types, including German, flown
Representing NAVAL AVIATION & DEVELOPMENT TEST FLYING
#85
Alan BURN
Lieutenant Alan BURN RNVR
GUNNERY. Author of The Fighting Captain.
Representing 15,000 RN (1/3 in ATLANTIC) CONVOYS and in memory of Captain Frederick J WALKER CB DSO*** & HMS STARLING (15 U-Boats sunk)
#226
Jack CASEMORE
Chief Petty Officer Jack CASEMORE RNVR
“We were blown to the surface upside down!” (JUTLAND father, sister WAAF PARACHUTES), Specialist TORPEDO & SUBMARINE UNBEATEN, SEALION, SURF, N556, H34, UNRULY, VIGOROUS.
#112
VBG CHEESMAN
Major VBG ‘Teddy’ CHEESMAN DSO MBE DSC ROYAL MARINES
Fought against TIRPITZ, TASKFORCE 57 +US & PACIFIC;WALRUS amphibian + lost & rescued RN SINKINGS
Representing FAA , FIREFLIES & HELLCATS
#228
Abdul Bashir CHOWDRI
Able Seaman Abdul Bashir CHOWDRI, RIN
MINESWEEPING & GUNNERY, EAST INDIES FLEET, 37th MS FLOTILLA, Burma, ARAKAN, RAMREE, AKYAB, 2nd & 5th W AFRICAN BDES
Representing Muslim INDIAN NAVY servicemen
#163
Finn CLAUSEN
Finn CLAUSEN (Noreiger)
‘ARTHUR’, Tirpitz attempts, later in 3 US SUBMARINE CHASERS
Representing the epic NORWEGIAN SHETLAND BUS SERVICE and in memory of Leif A LARSEN DSO DSC,CGM DSM* (52 crossings)
#255
Geoffrey CRAVEN
Lieutenant Commander Geoffrey CRAVEN DSC RNVR
“Sailor who played his part in a morale-boosting naval success by interrogating the enemy captain”: 1st in 16Feb40 night attack, Captain Philip VIAN HMS Cossack, on Graf Spee supply ship ALTMARK in NORWAY. “The Navy’s here” rescue of 299 British merchant mariners
#234
R Michael CROSLEY
Commander R Michael CROSLEY DSC* RNVR, RN
Fleet Air Arm ace and later a test pilot. FAA fighters & MALTA Convoys, EAGLE sinking (160 lost), TORCH LANDINGS, IMPLACABLE, PACIFIC, JAPAN, KOREAN
Representing METROPOLITAN POLICE (501 lost)
Colonel Phillip C DeLONG#292
Phillip C DeLONG
Colonel Phillip C DeLONG (11 e/a)
A ‘double ace’: US MARINE CORPS VMF-212 SQN 3 combat tour fighter pilot Jun43- to May44 SOLOMON ISLANDS campaign CORSAIR F-4U-1: 7 Zekes, 1+ Hamp & 3 Val dive bombers.
#257
Michael T DODDS
Captain Michael T DODDS
SS ATHELCROWN, ATHELPRINCE, MAURETANIA & QUEEN MARY
Representing ROYAL FLEET AUXILIARY (vital OILERS, TROOP TRANSPORT millions across ATLANTIC)
#175
Joseph DRISCOLL
Commander Joseph DRISCOLL
US NAVY joined 13Dec42 with steam, oil & nuclear experience for MARINE ENGINEERS and KAISER system’s 2,770 prefabricated (of 5,777) WW2 ships for PACIFIC, the LIBERTY SHIPS & the UTAH BEACHHEAD
#248
Stuart EADON
Lieutenant Stuart EADON RNVR RN
Supply Gunnery (books SAKISHIMA & KAMIKAZE), BERWICK Arctic, 500 ship E. Indies & PACIFIC Fleet Carriers ILLUSTRIOUS, FORMIDABLE, INDEFATIGABLE to VJ DAY
Captain ROBERT M ‘Bob’ ELDER#299
Robert M ELDER
Captain Robert M ELDER US NAVY Legion Merit
DAUNTLESS SBD pilot in PACIFIC carrier Battles CORAL SEA, MIDWAY, GUADALCANAL, SOLOMON & MARSHALL ISLANDS, later 142 type top test pilot (video profile)
#222
George M ELLIOTT
Chief Petty Officer George M ELLIOTT, RN
COXSWAIN for high NAVAL losses. He in BATTLESHIP HMS BARHAM (JUTLAND, MATAPAN, CRETE) censored 25Nov4l explosive end (U-Boat 331) 862 dead.
#67
Ian E FRASER
Lieutenant Commander Ian E FRASER VC DSC RD* JP
Recipient of the Victoria Cross. Diving pioneer. Served on CONWAY, ROYAL OAK, DUNKIRK & ATLANTIC DESTROYERS; 31JUL45 + L/S JIM MAGENNIS VC, XE-3 MIDGET SUB attack JAP Cruiser TAKAO
#218
Alexander B FRASER-HARRIS
Commodore Alexander B FRASER-HARRIS DSC* CD** US LofM RN & RCN
NOVA SCOTIA. 803, 759, 801 & 807 SQNs, HMS Glorious’ SKUAS Bombing of Königsberg, BERGEN, FURIOUS, N.AFRICA ,CDR OP TRG in South Africa
#206
Philip D GICK
Rear Admiral Philip D ‘Percy’ GICK CB OBE DSC* RN
SWORDFISH TORPEDO BISMARCK HIT +S/Lt Lawson on 24 May41, VINDEX ANTI-U BOAT Cdr Flying, MURMANSK CONVOYS & MED OPS
#82
GRM GOING
Commander G R M GOING DSO OBE RN
RN AVIATION, HMS ILLUSTRIOUS, TARANTO RAID 11Nov4O, SWORDFISH & BLESMA Limbless
In memory of 43(F) Sqn’s Lieutenant Commander Eugene ESMONDE VC DSC RN
#94
Thomas W GOULD
Lieutenant Thomas W GOULD VC RNVR
Recipient of the Victoria Cross. Submariner, one of three Jewish servicemen who received the Victoria Cross in the Second World War. Father killed WW1 1916, RN 1933-37 & SUBMARINES to 1945. VC won I6 Feb 42 with Lt ROBERTS removing bombs HMS THRASHER.
Representing JEWISH EX-SERVICEMEN’S LEAGUE
#212
Edward Finlay GUERITZ
Rear Admiral Edward Finlay ‘Teddy’ GUERITZ CB OBE DSC* RN
Joined 1937, HMS CUMBERLAND, R. PLATE back on AJAX, for DESTROYER FLOTILLAS, COMBINED OPS D-DAY Ouistreham BEACHMASTER
#287
Arnold HARGREAVES
Able Seaman Arnold HARGREAVES MiD
Took part in HMS BULLDOG’s vital recovery, with Sub-Lt David E BALME RN & 6 others as part of 9 May4 boarding party, of ENIGMA MACHINE & its CODES from German submarine U-191. Representing ENIGMA
#105
George JELLICOE
George PJR Jellicoe, 2nd Earl JELLICOE KBE DSO MC PC Légion d’Honneur Croix de Guerre GkMC FRS FRGS
(son of Viscount Jellicoe: JUTLAND 31May16)
Representing COLDSTREAM GUARDS and in memory of Sir David STIRLING, 1 SAS, and the early SPECIAL BOAT SERVICE
#134
Marion KETTLEWELL
Dame (ex Cdt) Marion KETTLEWELL DBE
1938: back from Canada & London social work, 1941 joined Wrens
Representing WOMEN’s ROYAL NAVAL SERVICE war work & in memory of brothers (KING’S AFRICAN RIFLES & RAF)
#240
Paul B KINCADE
Lieutenant Commander Paul B KINCADE USN
Memoir: “The Forgotten Few (A Yank with the British Fleet)” Dec41 for 27 yrs, Signals & Gunnery ARMED GUARD for US MERCHANT MARINE, torpedoed, ARCTIC, PHILIPPINES, OKINAWA, FORMOSA, PACIFIC CONVOYS, COMMS Team. Served on the Australian destroyer HMAS ‘Quickmatch’ while attached to the British Pacific Fleet during the Okinawa Campaign.
#233
Barklie LAKIN
Lieutenant Commander Barklie LAKIN DSO DSC* US L. Merit RN
HM SUBMARINES NARWHAL, URSULA, H32, H43, UTMOST, i/c URSULA, SAFARI ARCTIC, MED+PACIFIC: Mark TORCH + HUSKY Beaches; RAIDS
#111
Baron LEWIN
Admiral of the Fleet Baron LEWIN of Greenwich KG GCB LVO DSC RN
VALIANT & ASHANTI; N. AFRICA, MALTA GC+RUSSIAN CONVOYS
Representing HOME & MEDITERRANEAN FLEETS.
#300
Norman LOATS
Doctor Norman LOATS USN 6 Battle Stars
US NAVY survivor, for VC-10 Sqn at PELELIU in USS GAMBIER BAY CARRIER after Battles 1st PHILIPPINE SEA to Marianas, GUAM, of its sinking & LEYTE GULF protected US invasion [cf. Edwin P. Hoyt’s “The Men of Gambier Bay”]
#141
Hugh Stirling MACKENZIE
Vice-Admiral Sir Hugh Stirling ‘Rufus’ MACKENZIE KCB DSO* DSC RN
RNC at 13 in 1927, bigger ships & 1935 SUBs, WW2 Cdr of THRASHER in MED & TANTALUS Far East 1941-45
Representing HM SUBMARINES
#184
Roddie MacLENNAN
Mr Roddie MacLENNAN
In 15 saving SS ‘SAN DEMETRIO’ tanker, for MERCHANT NAVY, UK’s 365-day ATLANTIC LIFELINE, ‘CONVOY HX84′, HMS JERVIS BAY & Captain E.S. Fogarty FEGEN VC RN 5Nov40 saving 33 of convoy’s ships
#242
John W MAYBANK
Lt John W MAYBANK RNZNVR
New Zealand officer trained as pilot with Fleet Air Arm in GB & Canada. Witnessed a KAMIKAZE attack (“I had never seen anything as horrifying”). NEW ZEALAND ~1830 SON CORSAIR Pilot HMS VICTORIOUS, CEYLON, PACIFIC FLEET, TASK FORCE 37, 1834 SQN to 11Auq45 (Father WW1 NZ ~Exp’wsstry, uncle lost)
#155
Raymond MITCHELL
Marine Commando Raymond MITCHELL+ RM
41 ROYAL MARINES CDO, 9/10Jul43 at 0246hrs SICILY INVASION, SALERNO BEACHHEAD, D-DAY SWORD BEACH, WALCHEREN & beyond.
In memory of RAF Sgt Pilot brother, REX, killed.
#269
Morgan MORGAN-GILES
Rear Admiral Sir Morgan MORGAN-GILES DSO OBE GM RN, 4 MiDs
ARETHUSA evacuation, NORWAY attack French fleet MERS-el-KEBIR, Suez MINE disposal, TOBRUK siege, Cdr i/c RN Vis Adriatic YUGO partisans
#278
Sam MORLEY
Sam MORLEY
Ldg TORPEDO OPERATOR in DESTROYERS for HMS VERDUN (1920: returned the Flanders UNKNOWN WARRIOR ‘buried among the kings’ in Westminster Abbey on 11.11.20) & HMS REDOUBT
#201
John MUNRO
Chief Officer John ‘Jock’ MUNRO
TELEGRAPHIST AIR GUNNER 816 & 845 SQN convoy protection & anti E-boat SWORDFISH, AVENGER OPS in ATLANTIC & EAST INDIES FLEET PALEMBANG
#143
Charles H NEWENS
Chief Petty Officer Charles H NEWENS AIC
Thames waterman, boat-builder, sculls (60yrs Henley Regatta official). OPERATION DYNAMO: DUNKIRK LITTLE SHIPS (29May-3 Jun 40, saved 224,717) RN COASTAL FORCES.
#178
Konstanty OKOLOW-ZUBKOWSKI
Lieutenant Commander Konstanty OKOLOW-ZUBKOWSKI
POLISH NAVY. 37 POLISH WARSHIPS, 10 MTBs & MGBs. Was at NARVIK, GUNNERY on HMS ‘KING GEORGE V’ & SINKING OF BISMARCK 27/28May41; MGBs, DESTROYER & ANZIO. Later represented all Polish war veterans in Britain.
Representing POLAND (UK’s staunch ally lost almost 6 million, one sixth of her population – second only to Belarus’s proportion and similar to Ukraine’s in WW2 % losses. February 1945 YALTA Agreement meant ‘Communist/Polish Forces’ excluded from June 1946 Victory Parade).
#304
Peter PALLOT
Lieutenant Peter PALLOT RNVR
German, Italian, Allied & RAF-laid mines in war & ‘peace’, he served on 11 minesweepers c.1 in 5 lost, SICILY, ITALY, VENICE, TRIESTE, ADRIATIC PORTS
Representing ROYAL NAVY MINESWEEPING
#216
Frank H T PANTER
Lt Frank H T PANTER DSC RN
From CRUISERS & 3 CARRIERS for SHIPWRIGHTS Dec39 AJAX, EXETER, RIVER PLATE ‘GRAF SPEE’, GLENGYLE CDO ASSAULTS Jul41 LITANI SYRIA, DIEPPE, HMS ANSON HONG KONG JAPANESE SURRENDER & return PoWs
#253
FC RICE
Lieutenant Commander FC ‘Ben’ RICE DSM MiD
First rating pilot to land on an aircraft carrier & first to sink a U-BOAT. SWORDFISH (sole op a/c same for all WW2). Pilot for HMS WARSPITE Narvik NORWAY, sank U-64 and Italian Navy defeat the Battle of Cape MATAPAN 28Mar41
#261
Albert ROBINSON
Petty Officer Albert ROBINSON
CRUISER HMS PENELOPE, KIMBERLEY NARVIK 2, ex-US NEWPORT NPty 645 TORCH, minelayer TEVIOT BANK, MALTA, SARDINIA. MTBs & VALIANT
#247
Sidney J SQUANCE
Chief Ordnance Artificer Sidney J SQUANCE MiD RN
1940-Dec44 for BATTLESHIP CREW HMS RODNEY, 16” BOMBARDMENTS BISMARCK, TORCH, Oran, SICILY, ITALY, NORMANDY, Caen
#308
Thomas A SUTTON
Lieutenant Thomas A SUTTON RNVR
Battleship HMS HOWE Gunnery seaman spotter, comm’d COMBINED OPS age 23 i/c 1st LANDING CRAFT TANK 223, NORMANDY Invasion GOLD BEACH & WALCHEREN
Colonel James Elms SWETT#302
James Elms SWETT
Colonel James Elms SWETT DFC (2) Purple Heart AM (5) Medal of Honor
USMC Reserve for VMF-221 F-4U CORSAIR FIGHTER SQN of 1st Marine Air Wg Air Group 12 over GUADALCANAL. As a 22 year old, on one sortie, shot down 8 JUDY a/c.
#179
George TREADWELL
Chief Petty Officer George TREADWELL
33 ROYAL NAVY years from 1927, 15 WARSHIPS, HMS BARHAM,
Representing ATLANTIC LOSSES (30,000 MERCHANT SEAMEN; 2,603 MERCHANT SHIPS & 175 ALLIED WARSHIPS SUNK) and in memory of his brothers (RM & RN).
#309
L Peter TWISS
Lieutenant Commander L Peter TWISS OBE DSC*
NAVAL FTR OPS & test pilot, catapult HURRICANE CAMSHIPS, CONVOY ESCORT, FULMAR, SEAFIRE 807 Sqn TORCH, MOSQUITO 3e/a, Fairey, 1956 FD2 Holder of the World Air Speed Record as the first man to fly a jet aircraft faster than 1,000 mph (1,132 mph).
Cdr Alexander VRACIU#303
Alexander VRACIU
Commander Alexander VRACIU NC, DFC (3) AM (4)
Medal of Honor nominee, USN leading HELLCAT pilot for VF-6 & VF-16 SQNs, USS INDEPENDENCE, INTREPID & LEXINGTON 19 victories, 6 JUDYs 1 sortie 19Jun44 PHILIPPINE the SEA, shot down by A/A.
#252
Robert Walter WEBB
Petty Officer Robert Walter WEBB DSM
on DESTROYERS, a CORVETTE and a FRIGATE, gunnery & NAVAL ASDIC OPERATORS on HMS QUENTIN success & U-boat was sunk off Bone in November 1942.
#224
Allan C WILMOT
Mr Allan C WILMOT
Born in JAMAICA 1925. Volunteered for ROYAL NAVY after leaving college in 1941, served on a patrolling ship, escorting mines sweepers, and picking up survivors in the West Indies. In 1944, he volunteered for RAF service and joined the air sea rescue team. HMS HAUKRU @15 with Captain & 3 crew NORWEGIANS, RAF AIR SEA RESCUE and MARINE CRAFT UNITS. Representing WEST INDIES SERVICEMEN
#237
Theodore ZIETAN
Robert Theodore ZIETAN
US NAVY’s vital 13th FLOTILLA/TF13 Amphibious Force, PACIFIC LANDING SHIP TANKS & destroyer escorts, Hawaii ISLAND battles; wife’s brothers: PATTON’s 2nd Arm’s DIV & USN.
Representing MARINES wounded
Translate »
Top of the page